Niezależnie od coraz doskonalszych form komunikacji i inteligentnych technologii, ponad 700 milionów osób na świecie w dalszym ciągu nie umie czytać i pisać. Mając na celu wyciągnięcie pomocnej ręki i zachęcenie tych, którzy z własnej woli wybierają nieczytanie i niezrozumienie problemów zwykłych ludzi, spółka SKYCOP, walcząca o prawa pasażerów na całym świecie, z okazji międzynarodowego dnia pisania i czytania zaprezentowała liniom lotniczym w Europie wyjątkowe wydanie dużym drukiem Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 261, określającego prawa pasażerów.

„Wszyscy wiemy, że czytanie jest sposobem na zrozumienie świata, niestety, dziwi fakt, że wśród milionów nieczytających są nie tylko mieszkańcy rozwijających się gospodarek światowych, ale też przedstawiciele dużych przedsiębiorstw o znacznych osiągnięciach. Niezależnie od wyraźnie określonych w Rozporządzeniu KE nr 261 praw i obowiązków stron w stosunkach między pasażerami i liniami lotniczymi, dług spółek lotniczych wobec pasażerów co roku sięga 3 miliardów euro – to wyraźnie wskazuje, że w ciągu 13 lat liniom lotniczym nie udało się zapoznać z ustawą, prawdopodobnie w związku z zaburzeniami w czytaniu. Przy wzroście podróżujących co roku drogą lotniczą, po pięciu latach ta kwota może osiągnąć trudną do pojęcia wartość 9 miliardów euro, dlatego postanowiliśmy pomóc“, – pomysł kampanii ujawnia kierownik SKYCOP Marius Stonkus. Co prawda, biorąc pod uwagę to, że możliwe jest uzyskanie odszkodowania za lot opóźniony o ponad 3 godziny lub odwołany w ciągu ostatnich 6 lat, dług już dziś powinien przygniatać spółki lotnicze.

EU 261 regulation - Skycop

Ponad 10 linii lotniczych w całej Europie otrzymało od SKYCOP książkę, z czcionką kilkakrotnie powiększoną, zawierającą tekst Rozporządzenia KE nr 261, określającego wysokość odszkodowania i postępowanie w przypadku odwołania i opóźnienia lotu lub lotu o zawyżonej liczbie rezerwacji. Dokument ten określa również prawa pasażerów i zobowiązania linii lotniczych w przypadku zakłóceń.

Powodem takiej inicjatywy SKYCOP jest ponad 8 milionów pasażerów, co roku stykających się z obojętnością linii lotniczych w związku z odwołaniem lub opóźnieniem lotu oraz innymi zakłóceniami. Tym dokumentem SKYCOP chce nie tylko zwrócić uwagę linii lotniczych, ale też zachęcić pasażerów do poznania swoich praw i walki o należne odszkodowanie.

„Za każdym razem po odwołaniu lub opóźnieniu lotu pracownicy linii lotniczych śpiewają tę samą piosenkę – nikt nic nie wie i nikomu nic się nie należy. Rynek lotniczy tworzy dość zgraną wspólnotę, dlatego chcemy, by każdy jej członek znał zasady i grał zgodnie z nimi. Wiedząc, że czytanie i pisanie jest jednym z podstawowych kierunków rozwoju Narodów Zjednoczonych, chcemy, by stało się to też jednym z głównych kierunków poprawy stosunków między liniami lotniczymi i pasażerami“, – twierdzi Marius Stonkus, kierownik platformy www.skycop.com. „Kto wie, być może nasza książka w przyszłości znajdzie się w rękach każdego pracownika linii lotniczych, dzisiaj obojętnego wobec problemów pasażerów, którym przysługuje odszkodowanie w wysokości do 600 euro“.

Siły wyższe czy zwyczajne błędy? Wykręty linii lotniczych
Następny wpis

Siły wyższe czy zwyczajne błędy? Wykręty linii lotniczych