Informacje ogólne:

Czym jest zakłócony lot?

Lot uznaje się za zakłócony, za co można żądać odszkodowania, jeśli:

 • Lot był opóźniony w miejscu docelowym więcej niż 3 godziny
 • Lot został odwołany później niż 14 dni przed planowanym wylotem
 • Przewoźnik odmówił wpuszczenia na pokład z powodu braku wolnych miejsc

Skąd mam wiedzieć, czy przysługuje mi rekompensata za lot?

Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie, jeśli lot został zakłócony z winy lonii lotniczej oraz spełnia kryteria wymienione w rozporządzeniu Unii Europejskiej (WE) nr 261/2004.
Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się czy możesz otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej, jest wypełnienie bezpłatnego
formularza zgłoszeniowego na naszej stronie internetowej.

Jakiej wysokości odszkodowania mogę spodziewać się za opóźniony lub odwołany lot?

W zależności od dystansu, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro.

Otrzymałem już od linii lotniczej rekompensatę w formie bonów upominkowych, gotówki i/lub usług pomocniczych. Czy mogę złożyć dodatkową reklamację?

Tak. Zazwyczaj wartość rekompensat proponowanych przez linie lotnicze jest niższa niż kwota przysługująca Ci na mocy rozporządzenia UE (WE) nr 261/2004. Nawet jeśli przyjąłeś już kupon upominkowy, zniżkę na podróż lub kwotę zaproponowaną przez linię lotniczą, możesz nadal ubiegać się o dalsze odszkodowanie zgodne z unijnym prawem, ale może ono zostać pomniejszone o wartość już otrzymanej rekompensaty. Jeżeli przyjąłeś rekompensatę w jakiejkolwiek formie lub podpisałeś jakieś dokumenty, pamiętaj, aby nas o tym poinformować.

Jak szybko po zakłóconym locie powinienem otrzymać odszkodowanie?

Niestety unijne przepisy nie przewidują uniwersalnych ram czasowych na wnoszenie roszczeń , pozostawiając to w gestii poszczególnych krajów. Na przykład w Niemczech okres na złożenie wniosków wynosi 3 lata, w Luksemburgu 10 lat, a w Belgii tylko rok.

Kiedy nie przysługuje mi odszkodowanie?

Nie masz prawa ubiegać się o odszkodowanie w przypadku zakłócenia lotu spowodowanego siłą wyższą lub z powodów niezwiązanych z działalnością linii lotniczych. Obejmuje to:

 • Warunki pogodowe nieodpowiednie dla lotu, klęski żywiołowe (np. erupcja wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii w 2010 roku)
 • Zakłócenia w działalności portów lotniczych
 • Akty terroryzmu lub działania wojskowe
 • Strajki związków zawodowych
 • Awarie techniczne samolotu z powodu wad fabrycznych

Twoje odszkodowanie finansowe może zostać obniżone, jeśli zgodzisz się przyjąć inne formy rekompensaty zaproponowane przez linię lotniczą – np. kupony upominkowe lub zniżki na inny lot.

Jeśli przyjąłeś już podobne formy rekompensaty od linii lotniczej, pamiętaj, aby nas o tym poinformować.

W jakich krajach obowiązuje rozporządzenie (WE) nr 261/2004?

Regulacje te obowiązują wszystkie kraje Unii Europejskiej.

W tym przypadku do UE zaliczane jest 28 państw członkowskich oraz Gwadelupa, Gujana Francuska, Martynika, Reunion, Majotta, Saint Martin (Antyle Francuskie), Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Islandia, Norwegia i Szwajcaria.

Informacje o rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 i prawach pasażerów:

Jakie prawo reguluje wypłatę odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty?

Prawa pasażerów i obowiązki linii lotniczych zostały określone w prawie EU rozporządzeniem (WE) nr 261/2004. Dokument ten szczegółowo określa zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub poważnego opóźnienia lotów.

Mój lot odbywa się liniami lotniczymi spoza UE. Czy mogę domagać się odszkodowania za zakłócenia lotu?

Tak, można ubiegać się o rekompensatę w przypadku wylotu z dowolnego lotniska na terytorium UE.

Leciałem z kraju nienależącego do UE. Czy mogę domagać się odszkodowania za zakłócony lot?

Tak, zgodnie z unijnym rozporządzeniem można ubiegać się o odszkodowanie w sytuacji, gdy podróż odbywała się liniami lotniczymi zarejestrowanymi w Unii Europejskiej.

W przypadku lotu z kraju UE z międzylądowaniem poza jej terytorium można spodziewać się odszkodowania, jeśli opóźnienie w miejscu docelowym było większe niż 3 godziny.

Jestem obywatelem kraju spoza UE. Czy mogę domagać się odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot lot?

Tak. Rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich pasażerów niezależnie od ich narodowości, którzy wylatują z dowolnego lotniska na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej lub przylatują liniami lotniczymi zarejestrowanymi w Unii Europejskiej.

Kupiłem swój bilet przez agenta, a nie bezpośrednio od linii lotnicznej. Czy nadal mogę ubiegać się o odszkodowanie?

Niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób zakupiłeś bilet na lot, który odbyłeś i posiadasz bilet z imieniem oraz nazwiskiem – możesz domagać się odszkodowania.

W każdym przypadku przyjmuje się, że linie lotniczne są odpowiedzialne za zakłócenie lotu i to do nich kierowane są reklamacje.

Ktoś inny kupił mi bilet lotniczy. Kto powinien zgłosić reklamację i jak przebiega ten proces?

W każdym przypadku beneficjentem jest osoba, która odbyła podróż. W związku z tym nawet, jeśli bilet został opłacony np. przez pracodawcę, który wysłał Cię w służbową delegację, czy otrzymałeś go od rodziców w prezencie lub wygrałeś na loterii – to Ty jesteś osobą, która doświadczyła niedogodności podczas lotu, dlatego powinieneś wypełnić formularz reklamacji.

Kilka osób (członkowie rodziny, przyjaciele podróżujący razem itd.) wspólnie zarezerwowało bilety i wszystkie imiona znajdują się na jednej rezerwacji. Kto powinien wypełnić formularz reklamacji?

Wypełniając formularz, możesz złożyć reklamację w imieniu każdego pasażera, którego bilet został zarezerwowany razem z Twoim. Należy wprowadzić dane każdego pasażera, a my wyślemy do nich linki z wypełnionym przez Ciebie wnioskiem oraz dokumentem, który będą musieli podpisać, abyśmy mogli ich reprezentować.

Oprócz to każdy pasażer może samodzielnie wypełnić formularz reklamacyjny.

Straciłem kolejne połączenie, ponieważ mój lot się opóźnił. Czy w tym przypadku unijne rozporządzenie również chroni moje prawa?

Jeśli kupiłeś bilety w ramach jednej rezerwacji od tego samego przewoźnika i zapłaciłeś jednym przelewem (innymi słowy – Twoje loty łączone mają ten sam numer referencyjny) będziesz miał prawo do odszkodowania, jeśli dotrzesz do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż 3 godziny.

Jeśli jednak bilety zostały kupione osobno i mają różne numery referencyjne u różnych linii lotniczych, nie są one traktowane jako loty łączone, a zakłócenia każdego lotu są oceniane osobno. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje tylko za loty opóźnione o ponad trzy godziny.

Czy mogę otrzymać odmowę wypłaty odszkodowania z powodu overbookingu? Jakie są moje prawa?

W tym przypadku możesz oczekiwać:

 • zwrotu pełnej ceny biletu w ciągu 7 dni od daty zdarzenia
 • otrzymania biletu na następny samolot do miejsca docelowego na podobnych warunkach
 • możliwości wyboru późniejszego lotu na podobnych warunkach

Jeśli zdecydujesz się kontynuować podróż inną trasą i musisz czekać na lot, przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia Ci darmowych posiłków i napojów, dostępu do dwóch bezpłatnych połączeń, możliwości korzystania z poczty e-mail lub wysyłania faksów. Kiedy czas oczekiwania na lot obejmuje jedną lub więcej nocy, musisz mieć zapewnione bezpłatne zakwaterowanie w hotelu, w tym również transport z i na lotnisko.

Mój lot opóźnił się o ponad 3 godziny. Jakie są moje prawa?

Przewoźnik musi zapewnić Ci bezpłatne posiłki i napoje, dostęp do dwóch bezpłatnych połączeń, możliwość korzystania z poczty e-mail lub wysyłania faksów. Kiedy czas oczekiwania na lot obejmuje jedną lub więcej nocy, musisz mieć zapewnione bezpłatne zakwaterowanie w hotelu, w tym również transport z i na lotnisko.

Jak działa Skycop:

Jak długo trwa proces uzyskania odszkodowania?

Cała procedura – od złożenia wniosku do wypłaty środków – zajmuje ok. 12 tygodni. Jednak w zależności od linii lotniczych, stopnia złożoności sprawy oraz wewnętrznych przepisów danego kraju, które są uzupełnieniem rozporządzenia (WE) nr 261/2004, ten czas może się nieznacznie różnić.

Czy mogę na bieżąco śledzić działania podejmowane przez specjalistów Skycop w celu poznania postępów w dochodzeniu moich roszczeń?

Tak. Wystarczy zalogować się na swoje konto użytkownika, aby zobaczyć cały proces, uzupełnić ewentualnie brakujące informacje oraz sprawdzić wszystkie inne istotne kwestie.

Moje roszczenie zostało odrzucone przez linię lotniczą. Czy nadal mogę skorzystać z usług Skycop?

Oczywiście! Nawet jeśli ubiegałeś się o odszkodowanie na własną rękę, ale linie lotnicze odrzuciły Twój wniosek, wypełnij nasz formularz i podaj wszystkie informacje dotyczące lotu – w tym powód odrzucenia reklamacji.

Jeśli okaże się, że linia lotnicza nie ma podstaw, aby odrzucić Twój wniosek, podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, żeby zapewnić Ci odszkodowanie. Pamiętaj – za nasze usługi płacisz tylko wtedy, jeśli odszkodowanie zostanie Ci przyznane.

Czy możecie pomóc mi uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż?

Obecnie Skycop nie zajmuje się odszkodowaniami za utratę bagażu, ale planujemy wprowadzić tę usługę w przyszłości.

Co się stanie, jeśli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania?

Jeśli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania, przeanalizujemy wszystkie związane z lotem materiały i ocenimy przyczyny zakłócenia lotu. Następnie skontaktujemy się z Tobą, aby omówić dalsze kroki i w razie potrzeby wystąpimy na drogę sądową.

Wypełniłem formularz reklamacji i otrzymałem odpowiedź, że nie przysługuje mi odszkodowanie. Co powinienem dalej zrobić?

W przypadku, gdy po złożeniu wniosku otrzymasz odpowiedź, że nie możemy Ci pomóc, prawdopodobnie zakłócenie lotu nie spełnia kryteriów rozporządzenia (WE) nr 261/2004 dotyczących prawa do odszkodowania.

Jeśli uważasz, że w Twoim zgłoszeniu jest błąd, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]

Wypłata odszkodowań i koszty:

Ile kosztują usługi Skycop?

Płacisz nam tylko w przypadku sukcesu – bez względu na czas i środki, które wydamy na Twoją sprawę, jeśli nie zapewnimy Ci odszkodowania, płacisz nam 0 zł.
W sytuacjach standardowych całkowita odliczona kwota jest kombinacją prowizji Skycop w wysokości 25% i podatku VAT. Na przykład, jeśli kwota odszkodowania wynosi 250 euro od linii lotniczych, otrzymasz 174,37 EUR (62,50 euro przypada na nasze usługi, a 13,13 euro to podatek VAT).

W sytuacji, gdy konieczne będzie odwołanie się do sądu, prowizja może zostać podwyższona do 50%. Uprzedzimy Cię, jeśli będziemy musieli podjąć taką decyzję.

Jakie opłaty pobiera Skycop, jeśli linia lotnicza odrzuci roszczenie o odszkodowanie za zakłócony lot?

Jeśli okaże się, że nie przysługuje Ci prawo do odszkodowania, nie pobierzemy żadnych opłat.

Jak otrzymam pieniądze z odszkodowania?

Twoje środki zostaną przekazane przelewem bankowym. W tym celu potrzebujemy danych dotyczących Twojego rachunku, które możesz uzupełnić po zalogowaniu się na konto.

Ile kosztuje przelew bankowy?

Standardowo środki trafiają na Twoje konto bez dodatkowych opłat. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności i nie będziemy ponosić żadnych opłat administracyjnych nałożonych przez Twój bank.

W jakiej walucie otrzymam pieniądze?

Środki zostaną przelane w wybranej przez Ciebie walucie na podany rachunek bankowy. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie w walucie innej niż euro, możesz zostać obciążony opłatą za przewalutowanie.

Wymagane dokumenty:

Jakie dane osobowe będą potrzebne do rozpoczęcia procesu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych?

Wypełniając formularz reklamacyjny należy podpisać go elektronicznie. W kolejnych krokach możemy poprosić o kopię dokumentu tożsamości.

Zgubiłem swój bilet lotniczy. Czy jest sposób, aby rozpocząć proces reklamacyjny bez niego?

Tak. Najważniejszymi szczegółami, jakie należy znać są: numer lotu, numer rezerwacji, lotnisko wylotu/przylotu oraz dokładna data lotu. Dane te zazwyczaj podawane są w wiadomości e-mail z potwierdzeniem wysłanej przez linię lotniczą.

Jednak nawet jeśli linie lotnicze mają wszystkie informacje o pasażerach, niechętnie zatwierdzają te dane i mogą wymagać dokumentu potwierdzającego dane pasażera, który faktycznie odbył podróż np. biletu, karty pokładowej lub kopii biletu elektronicznego.

Jak wygląda numer rezerwacji lotu i gdzie można go znaleźć?

Jest to unikalna kombinacja 6 symboli – liter i cyfr – które można znaleźć na bilecie elektronicznym lub dokumencie potwierdzających rezerwację lotu

Jeśli nie posiadasz już biletu, zalecamy dokładne sprawdzenie skrzynki odbiorczej, w tym folderu śmieci, pod kątem wiadomości e-mail, które mogą zawierać potwierdzenie płatności za bilet, przypomnienie o dacie podróży itp. – często wiadomości te zawierają również numer rezerwacji.

Jeśli sprawa trafi do sądu, jakie dokumenty będą wam potrzebne, aby mnie reprezentować?

Jeśli linia lotnicza celowo odrzuci wniosek o odszkodowanie i konieczne będzie wejście na drogę sądową, będziemy potrzebować na to Twojej pisemnej zgody.

Każdy przypadek jest zawsze nieco inny, dlatego jeśli będziemy potrzebować dodatkowych dokumentów, poinformujemy Cię o tym.

Inne pytania dotyczące odszkodowań:

Musiałem kupić bilet innych linii lotniczych, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za dodatkowe koszty?

Wszelkie dodatkowe wydatki, na podstawie rachunków za hotele, posiłki lub bilety, związane z dotarciem do miejsca docelowego tak szybko, jak to możliwe, muszą być niezwłocznie pokryte przez linię lotniczą.

Zazwyczaj pasażerowie nie mają problemów z uzyskaniem zwrotu tych kosztów, trudniej jest z uzyskaniem odszkodowania za straty moralne związane z doświadczeniem niedogodności podczas lotu zgodnie z rozporządzeniem (WE) 261/2004. Z tego powodu nasi eksperci skupiają się na pomocy w uzyskaniu tych konkretnie świadczeń dotyczących odszkodowań za opóźnione i odwołane loty, czy overbookingu.

Kiedy przysługuje mi tylko 50% odszkodowania?

Jeśli pasażer zgodził się wybrać inny lot zamiast odwołanego, linie lotnicze mogą obniżyć kwotę odszkodowania nawet o 50%, ale tylko wtedy, gdy opóźnienie w miejscu docelowym jest mniejsze niż 3 godziny.

Złożyłem reklamację i skontaktował się ze mną przedstawiciel linii lotniczej z propozycją rozliczenia odszkodowania. Czy powinienem ją przyjąć?

Często po zauważeniu, że proces windykacji inicjowany jest w imieniu pasażera, linia lotnicza kontaktuje się z nim bezpośrednio i oferuje zamknięcie sprawy, proponując określone stawki. Kwoty te mogą być znacznie niższe niż suma, o którą masz prawo się ubiegać, dlatego zalecamy, aby nie przyjmować oferty natychmiast, ale najpierw skontaktować się z konsultantem Skycop.

Nie znalazłem tutaj odpowiedzi na moje pytania. Z kim mogę się skontaktować?

Jeśli nie jesteś pewien, czy masz prawo do odszkodowania – zgłoś reklamację w naszym systemie lub napisz do nas na adres [email protected], a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Twój lot został opóźniony lub odwołany?

Złóż wniosek, a my zajmiemy się resztą

Złóż wniosek!